<?xml-stylesheet type="text/xsl" href="https://devzone.nordicsemi.com/cfs-file/__key/system/syndication/rss.xsl" media="screen"?><rss version="2.0" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/" xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"><channel><title>NRF24L01 compatibility with other transceivers?</title><link>https://devzone.nordicsemi.com/f/nordic-q-a/23324/nrf24l01-compatibility-with-other-transceivers</link><description>I&amp;#39;ve been using the NRF24L01 transceiver to wirelessly broadcast data back and forth among 4 devices, where each device contains the NRF24L01 chip. Everything works great, as all devices are able to successfully communicate.
and 2.4GHz proprietary System-on-Chip, allowing you to take the step into the world of Bluetooth Low Energy, while keeping backwards compatibility with your old nRF24L01 devices. All versions of the Bluetooth Low Energy protocol provide backwards compatibility towards earlier versions of the standard, reducing your concern for future products.&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;We provide a SDK with examples for our proprietary protocols, &lt;a href="http://infocenter.nordicsemi.com/topic/com.nordic.infocenter.sdk5.v12.3.0/examples_esb.html?cp=4_0_2_4_7_2"&gt;ESB&lt;/a&gt; and &lt;a href="http://infocenter.nordicsemi.com/topic/com.nordic.infocenter.sdk5.v12.3.0/examples_gzll.html?cp=4_0_2_4_7_0"&gt;Gazell&lt;/a&gt;, and even provide a &lt;a href="http://infocenter.nordicsemi.com/topic/com.nordic.infocenter.sdk5.v12.3.0/ble_sdk_app_gzll.html?cp=4_0_2_4_7_1"&gt;BLE/Gazell multiprotocol example&lt;/a&gt; showing how BLE and proprietary can be used together.&lt;/p&gt;